12 (4)-min

Czy zabawa w życiu szczeniaka jest ważna?

Zabawa, oprócz tego, że sprawia radość zarówno właścicielowi, jak i psu, odgrywa ważną rolę w przygotowaniu szczeniaka do życia w wieku dorosłym. Pomaga mu rozwijać umiejętności społeczne i sprawność fizyczną, których będzie potrzebował do końca życia.

Jak bawią się szczenięta w pierwszym roku życia?

Szczenięta zaczynają bawić się z mamą i rodzeństwem z miotu w wieku od 2 do 4 tygodni. Ten etap jest niezwykle ważny dla ich socjalizacji. Zabawa często sprowadza się do podgryzania i różnego rodzaju zapasów. Kiedy któryś towarzysz zabawy ucierpi przy tym zbyt mocno, sygnalizuje to skomleniem lub popiskiwaniem. Jeśli mimo to jest nadal jest atakowany, w końcu odmówi kontynuowania udziału w zabawie. To uczy szczeniaka ważnych umiejętności komunikacyjnych i powstrzymywania od zbyt mocnego gryzienia. Jest też jednym z ważnych powodów, dla których szczenięta nie powinny być oddzielane od miotu przed 7 tygodniem życia. W przeciwnym wypadku, człowiek powinien znaleźć szczeniakowi młodego towarzysza zabaw lub sam przejąć rolę „nauczyciela”.

W wieku od 4 do 5 tygodni szczeniaki zaczynają się bawić przedmiotami. Ważne jest, aby w tym okresie podawać szczeniętom odpowiednie oraz bezpieczne zabawki, ponieważ psy w młodym wieku uczą się określonych nawyków związanych z zabawą. Jeśli nie dostaną niczego, co jest przeznaczone do zabawy, same sobie coś znajdą. Dlatego jeśli chcemy uniknąć pogryzienia ulubionych butów, lepiej trzymać je poza zasięgiem ciekawskiego czworonoga, a zamiast tego dać mu specjalnie do tego przeznaczone gryzaki.

W wieku od 2 do 6 miesięcy, zabawy szczeniaków nadal koncentrują się głównie na „walce”. Jeśli szczeniak ma innych psich towarzyszy do zabawy, to w porządku. Jeśli jednak właśnie stałeś się dumnym właścicielem młodego psa, musisz przekierować jego zapędy do walki na coś bardziej odpowiedniego, wdrażając do zabawy elementy nauki posłuszeństwa. Z czasem twój pupil będzie gotów na bardziej wyrafinowane zabawki. Maty węchowe i zabawki interaktywne wymagają od niego pracy, aby wyciągnąć z nich smakołyki lub mniejsze zabawki. Takie gadżety świetnie nadają się do zajęcia psiego umysłu, zwłaszcza, gdy nie możesz np. wyjść z psem na dłuższy spacer lub zapewnić mu odpowiedniej atencji. Złota rada, by Twój pies nigdy nie był znudzony? Chowaj zabawki i dawaj mu je wymiennie co kilka dni. Dzięki temu za każdym razem będzie na nowo podekscytowany ich widokiem.

Po ukończeniu 6 miesięcy aż do 1. roku życia, większość zabaw szczeniaka skupia się na tym, by pokazać swojemu człowiekowi, o ile jest od niego szybszy, silniejszy i mądrzejszy. Można podejmować te wyzwania pod warunkiem, że to człowiek decyduje o tym, kiedy zabawa się kończy. Warto wymyślić własne słowo klucz, np. „koniec zabawy, dziękuję”, które oznacza dla psa, że ​​nadszedł czas, by przerwać igraszki.

Znaczenie zabawy dla psa

Zabawa to dla psów wyzwanie zarówno pod względem psychicznym, fizycznym jak i intelektualnym. Przekłada się na ich późniejsze zachowanie w domu, a jej brak ma związek z wieloma problemami behawioralnymi. Szczenięta podczas zabawy rozwijają mięśnie, zwinność i siłę. Biorąc udział w aktywnościach, które wymagają od nich szukania ukrytych przedmiotów, podążania śladami zapachów lub dokonywania wyborów, szczeniaki uczą się jak korzystać z mózgu i zmysłów.

Zabawa pomaga nieśmiałym psiakom w budowaniu pewności siebie, a symulacja różnych sytuacji, które mogą im się przytrafić – np. przejeżdżający rower, pomaga psom nauczyć się odpowiednio reagować, jeśli faktycznie coś podobnego im się przydarzy. Zabawa może być również świetną nagrodą za dobre zachowanie i często – zwłaszcza dla psów, które lubią być aktywne – jest lepszym motywatorem niż smakołyk. Jest także ważnym elementem budowania więzi między człowiekiem a psem. Psy, które bawią się z ludźmi jako szczeniętami, częściej wchodzą z nimi w interakcję. Są zwykle także bardziej towarzyskie w stosunku do innych ludzi.

Zabawa kluczem do dobrego samopoczucia psów

Jak pokazują wyniki badań, opublikowane przez Uniwersytet w Bristolu, zabawa jest kluczem do dobrego samopoczucia naszych psów. Badanie, którym objęto 4000 właścicieli psów wykazało, że te psy, które nie angażują się w odpowiednio dużo zabawy, cierpią na problemy behawioralne, takie jak lęk i agresja. Zbyt mało czasu poświęcanego zabawie prowadzi również do częstszego skomlenia, podskakiwania, ciągnięcia na smyczy, nieprzychodzenia po przywołaniu. Naukowcy zaczynają się zgadzać, że zabawa jest kluczem do szczęścia psa. Zwłaszcza, że badanie wykazały silną korelację między brakiem zabawy a zwiększonymi problemami behawioralnymi u naszych psów. Jej brak może powodować do 22 różnych problemów behawioralnych. Z drugiej strony zabawa często może naprawić dysfunkcyjne problemy behawioralne psów. Ten rodzaj aktywności jest bardzo ważny w życiu psów, a rodzaj i częstotliwość zabaw to naprawdę dobre wskaźniki jakości ich życia.

Jak często bawisz się ze swoim psem?

Z przytaczanych badań wynika, że 20% właścicieli bawi się ze swoim psem 6 razy dziennie. 50% stwierdziło, że bawi się ze swoimi psami dwa lub trzy razy dziennie, a 10% angażuje się w zabawę tylko raz dziennie. 94% z 4000 uczestników stwierdziło, że doświadcza problemów behawioralnych ze swoim psem. Tymczasem zabawa może przynieść wiele radości nie tylko psu, ale także właścicielowi. Nie trzeba do tego najnowszych i najdroższych zabawek. Wiele można zrobić z tego, co mamy w domu, a nawet ze… śmieci. Zamiast wyrzucić katalog, możesz zrobić z niego matę węchową. Idealnie nadają się do tego także stare jeansy.

Nauka przez zabawę

Nauczenie szczeniaka zasad, jakie panują w domu, polega na konsekwencji, cierpliwości i pozytywnym wzmocnieniu. Celem takich działań jest nie tylko zaszczepienie dobrych nawyków, ale także zbudowanie mocnej więzi ze swoim pupilem. Pierwsze „treningi” warto zacząć już między 12 a 16 tygodniem życia psa. Idealną okazją do wspólnej zabawy i budowania więzi między tobą a twoim psem są zajęcia w psim przedszkolu. Stworzenie silnej więzi ze szczeniakiem pomoże zbudować trwałą relację, w której to Ty jesteś liderem. To z kolei pomoże szczeniakowi przestrzegać ustalonych przez ciebie zasad. Kolejną zaletą z udziału w zajęciach psiego przedszkola jest okazja do spotkania z innymi psami. Umożliwienie szczeniakowi kontaktowania się z innymi przedstawicielami jego gatunku we wczesnym okresie życia jest kluczowe dla jego przyszłych doświadczeń z psami np. podczas spacerów. Psie przedszkole to miejsce, w którym czworonogi mają do dyspozycji szereg atrakcji. Piłki fitness, rampy do balansowania to coś, czego raczej nie masz w domu. Podczas zajęć szczeniaki mają wyjątkową możliwość skonfrontowania się z różnymi nietypowymi sytuacjami i dźwiękami. A wszystko to w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach, pod okiem trenera.

Warto pamiętać, że zabawa nie jest zarezerwowana tylko dla szczeniąt. Nawet gdy twój pies dorośnie, zabawa z nim pomoże nie tylko jemu, ale także tobie, zachować wigor w ciele i młodość w sercu. Poświęć jej więc odpowiednią uwagę na każdym etapie życia psa. Ta inwestycja z pewnością opłaci się wam obojgu.

Leave A comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *